Házirend


IV. A társasház házirendje
1. A házirend szabályozási köre


A házirend meghatározza a házban tartózkodó személyek (állandóan vagy ideiglenesen ott-tartózkodó tulajdonos, bérlő, családtag, látogató) egymás iránti magatartását és azokat a szabályokat, amelyek a társas együttéléshez nélkülözhetetlenek.
Előírja az ingatlan rendeltetésszerű használatára, állagának védelmére, megóvására szolgáló követelményeket. Közös érdek, hogy a használók kultúrált környezetben, nyugodt körülmények között, biztonságban éljenek.
Kívánatos ezért, hogy a tulajdonosok jó gazda módjára óvják és gazdagítsák otthonukat.
A rendbontókkal szemben — figyelmeztetés után — szabálysértési eljárás kezdeményezhető, a károkozókkal szemben kártérítés érvényesíthető.
A lakóépületben és a hozzá tartozó közös használatra szolgáló területeken (kapualj, lépcsőház,) napszakoktól függetlenül tartózkodni kell minden, mások nyugalmát zavaró, zajos magatartástól és tevékenységtől.
Televízió, rádió, videó, magnó és hasonló készülék csak úgy működtethető, hogy az mások nyugalmát ne zavarja.
Zajt okozó háztartási gép használata, zajjal járó szerelési, építési munka munkanapokon 8 óra és 19 óra, szombaton 9 óra és 16 óra között, háztartási gép üzemeltetése az elözőekben túl vasárnap 9 óra és 14 óra között is engedélyezett. Rövidebb ideig tartó, zajjal járó építési, szerelési munka végzését előzetesen be kell jelenteni az érintett tulajdonostársaknak.
E rendelkezés nem érinti az azonnali beavatkozást igénylő hibaelhárítási vagy életveszély elhárítására irányuló munkavégzést.

3. Biztonság

A személybejáró zárhatóságáról intézkedni kell. Kulccsal valamennyi tulajdonostársat el kell látni. A kapuhívórendszer (kaputelefon) használati módját ismertetni kell.
Tűzveszélyes anyagok nem előírás szerinti tárolása saját tulajdonú nem lakás célú és közös használatra szolgáló helyiségekben (lakás, pince) szigorúan tilos. Továbbá tilos ezen helyiségekben elektromos berendezések használata: pl. hűtőszekrény, fagyasztóláda.

4. Tisztántartás

A közös használatra szolgáló területeket vállalkozóval szerződés és díjazás alapján tisztíttatja a Társasház.
Ennek alapján évi két alkalommal nagytakarítást végeznek. Az ingatlanhoz tartozó közterület takarítását járdaseprés, -sózás, plakáteltávolítás) a megbízott végzi. A háztartási szemét gyűjtő tartályba juttatása a lakáshasználó feladata. Elhasznált bútorrészeket, géprészeket, építési hulladékot, állattetemet, egyéb fertőző anyagot, földet, kerti gyomlálási hulladékot a gyűjtő tartályba vagy mellé tenni nem szabad. A szemétledobóba kizárólag háztartási hulladék önthető.
A szemétledobó dugulását bizonyítóan okozó személy az elhárítás költségét köteles fedezni. Lomtalanításkor a kifüggesztett tájékoztató szerint kell eljárni.
A szemetestartályok rendszeres ürítésére, ki- és behordására (hétfő, szerda, péntek), tisztítására a Társasház megállapodással rendelkezik. Ágynemű szellőztetése és ruhaszárítás idején (8-14 óra) szőnyegporolás, porrongyrázás, porszívózsák tisztítás az udvaron és folyosókon nem végezhető, ezekre csak 14 18 óra közt kerülhet sor azzal, hogy a tisztítással járó szennymaradványt azonnal el kell távolítani. Az épületből tárgyat kidobni, folyadékot kiönteni tilos. Növényt ápolni, locsolni csak mások érdeksérelme nélkül szabad. Az anyag és bútorszállítás, valamint a karbantartás nyomán visszamaradó szennyeződést mind a közterületen, mind a házon belül meg kell szüntetnie az érdekeltnek (akinek érdekében történt a szállítás).
A lift használata során tekintettel kell lenni annak teherbíróképességére és a használat nem okozhatja megrongálódását. A lift üzemképtelenségét bizonyítottan okozó személlyel az elhárítás költségét megfizettetheti. Liftben gyúlékony anyag szállítása tilos.
A rovarmentesítést végzők munkáját — közegészségügyi vagy járványügyi hatóság kötelezése alapján — el kell tűrni.


5. Állagvédelem

Az épületet, a lakásokat, a nem lakás célú helyiségeket, a közös területeket, a ház központi berendezéseit (víz-, csatorna, áramellátási vezetékek) rendeltetésüknek megfelelően, a környezet sérelme nélkül és gazdaságosan kell használni. Ezek javításával járó szolgáltatás kimaradások idejéről a tulajdonostársakat előre értesíteni kell. Tulajdonosi pincékben a közművek szerelvényeihez(víz-, gáz, elektromos gerinchálózatok stb.) a hozzáférést mindenkor biztosítani kell.
Az épület közüzemi vezetékeihez hozzányúlni tilos. Szerelést, leágazást csak szakiparos végezhet a közös képviselő megrendelése illetve jóváhagyása alapján.
Külső nyílászárók, rácsok mázolásánál • színválasztásánál a ház összképét figyelembe kell venni.
Erkélyen, térre, utcára nyíló ablakban csak városképet nem rontó tárgyak helyezhetők el. Virág csak biztonságosan rögzített tartóba kerülhet.

6. Közös terek használata

Lom rendezetten, bejelentve meghatározott ideig (lomtalanításig) a pince előterében tárolható. Tűzveszélyes anyag azonban itt sem tárolható (papír, deszka, festék stb.) A ház gyennekei számára játszóhely kialakítható. Tisztán és rendben tartása a sztilőközösség egyetemleges feladata. A játszóteriilet más lakótárs érdekeit nem sértheti( Pl.: gépkocsikijárás). A két ház közötti udvaron, futballozni, kerékpározni nem szabad. A gyermekek házirendet sértő magatartásáért és az általuk okozott kárért — a Ptk. rendelkezései szerint - gondozójuk felel.
A közös használatra szolgáló területen oda nem való dolgok tartós tárolása tilos.
Ennek figyelmen kívül hagyása esetén a vagyontárgyakat felelős őrzésbe kell venni és a tulajdonos költségére el kell szállíttatni.
A két ház közötti udvaron futballozni, kerékpáromi, lakók nyugalmát hangoskodással zavarni tilos.

7. Rongálás, károkozás

A rongálások helyreállítására fordított közös költséget a károkozónak kell megtérítenie.
Minden tulajdonos jogilag felelős vendége magatartásáért és anyagilag az általa okozott kárért.
Csapok nyitva felejtéséből, automata mosógépek helytelen használatából, meghibásodásából eredő beázás és hasonló természetú károk helyreállítási költségei — ha ez a kár máshonnan, pl. a biztosítótól nem térül meg - a károkozót terhelik.

8. Gépkocsitárolás

Az épületben lakók, maguk és hozzátartozóik parkolását úgy kell megoldani, hogy az mások nyugalmát ne zavarja és a zöldterületet ne csökkentse ne rongálja.
A gépkocsival zajt okozni, túráztatni, ajtókat csapkodni nem szabad. A gépjármű üzemben tartója a parkolót köteles tisztán tartani, felel a tűzvédelmi előírások megtartásáért és a parkoló járművel kapcsolatban keletkező kárért.
Telítettség és környezetszennyeződés okán a parkoló járművek számát a lakóközösség korlátozhatja.

9. Állattartás

Madarat etetni, tisztán tartani közterület, illetve más tulajdonos területének (pl.: erkély) beszennyezésével, zavarásával nem szabad. A közös használatra szolgáló területeken állatot tartani tilos.
Állat által okozott szennyeződést gondozója köteles feltakarítani. Az ebtartás mértékét és módját önkormányzati rendelet szabja meg, amely a közös képviselőnél megtekinthető.
A rendelet egy példányát a Társasház hirdetőtáblájára ki kell függeszteni.


10. A házirend közzététele

A közös képviselő a jóváhagyott házirend ki függesztéséről gondoskodik.

A tulajdonostársak mindegyike jogosult a házirend szövegét megismerni, arról másolatot készíteni.